Historia Szkoły

Do roku 1937 Szkoła Podstawowa nr 61 nie miała swojej siedziby. Pierwsze informacje o istnieniu szkoły przypadają na rok 1863. Istniała wtedy jednoklasowa szkoła powszechna, która została zamknięta po upadku powstania styczniowego.

W 1917r. nastąpiło ponowne otwarcie szkoły, już cztero oddziałowej. Od 1925r. do 1935r. istniało w szkole pięć oddziałów.

Zajęcia odbywały się wówczas w 1-klasowych publicznych szkołach powszechnych w Łagiewnikach Małych, Łagiewnikach Nowych, Skotnikach i Modrzewiu. Kierownikiem tych szkół do 1935r. był Julian Salski, a później Walenty Jędrzejewski.

W 1936r. podjęto decyzję o budowie szkoły. Prace budowlane trwały 16 miesięcy. Większość prac budowlanych wykonała miejscowa ludność w czynie społecznym

W okresie od 15 X 1937r. do 15 I 1938r. przekazano do użytku nowy gmach szkoły, nowoczesny, z mieszkaniem dla kierownika i woźnego, siedmioma izbami lekcyjnymi, sekretariatem, pokojem nauczycielskim i spółdzielnią uczniowską.

Pierwszy rocznik podjął naukę w nowej szkole we wrześniu 1938r. Kierownikiem szkoły, aż do wybuchu II wojny był św. Walenty Jędrzejewski.

W czasie wojny Niemcy zniszczyli wszelkie ślady polskości szkoły...szkoła nie istniała.

Po odzyskaniu niepodległości kierownikiem został p. Pawlak, który natychmiast przystąpił do organizowania szkoły, mocno zdewastowanej w czasie okupacji.

We wrześniu 1945r. progi szkoły przekroczyli pierwsi uczniowie, zaś kierownikiem szkoły został Antoni Zalicki, który pełnił tę funkcje do 15 marca 1953r. Pierwsza grupa absolwentów, w sumie 14 osób opuściła mury szkoły w 1947r..

Od września 1953r., przez kolejnych dziesięć lat funkcję kierownika pełnił Hieronim Gieroń.

W latach 1963 - 1966 kierownikiem szkoły był Antoni Szejgis. W szkole uczono wówczas na dwie zmiany, w 11 oddziałach.

W latach 1966 - 1974 funkcję kierownika ponownie objął Hieronim Gieroń.

We wrześniu 1974r. dyrektorem szkoły zostaje Danuta Bednarek. Za jej kadencji dokonana zostaje modernizacja budynku, doprowadzenie wody i przeniesienie sanitariatów z zewnątrz do budynku szkolnego.

We wrześniu 1979r. dyrektorem szkoły zostaje Joanna Dądela.

W latach 1984 - 1986 wykonany został kapitalny remont szkoły. Dobudowano węzeł gospodarczo- socjalny ( kuchnia, stołówka, toalety), dwie sale lekcyjne i druga klatka schodowa. W 1988r. rozpoczęto budowę sali gimnastycznej.

Od września 1991r. do sierpnia 2008 dyrektorem szkoły była Pani Krystyna Pacholczyk.

W 1995r. ukończona została budowa sali gimnastycznej. Do szkoły doprowadzony został gaz, zmodernizowano łazienki oraz szatnie. Dokonano napraw i konserwacji ogrodzenia. W 1999r. zmieniono sposób odprowadzania ścieków z szamb na kanalizację. W 2000r. oddano do użytku boisko do koszykówki, wykonano bieżnie i skocznie.

Dnia 8 października 2001r.Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o wyborze św. Franciszka z Asyżu na patrona szkoły.

28 kwietnia 2003r. odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia św. Franciszka z Asyżu połączone z obchodami 65-lecia istnienia szkoły w budynku przy ul. Okólnej 183.

Od września 2008r. dyrektorem szkoły jest Pan Dariusz Nowak.

W dniu 4 października 2008 odbył się rodzinny I Festyn św. Franciszka.

W grudniu 2008 rozpoczęto realizację projektu środowiskowego Żywa Szopka. Przez prawie dwa tygodnie w specjalnie przygotowanej szopce przebywały żywe zwierzęta osioł i dwie owce.

W dniu 29 maja 2009 szkoła obchodziła okrągłą rocznicę 70 - lecia istnienia na tym terenie. Pobudowaliśmy nowe schody prowadzące do szkoły.

W wakacje 2009 wyremontowano korytarz szkolny na parterze i sale lekcyjną nr 9 oraz dach na części szkoły i zapleczach sali gimnastycznej. W dniu 10 października 2009 odbył się kolejny już bo II Festyn św. Franciszka współorganizowany z fundacją Gajusz prowadzącą hospicja dla chorych dzieci w województwie łódzkim. W czasie festynu było wiele atrakcji między innymi wioska rycerska. W wakacje 2010 wyremontowano korytarz na I piętrze oraz sale lekcyjną nr 12 i jadalnie szkolną, zmieniono chodniki przed szkołą, wprowadzono ograniczenia prędkości do 40 kilometrów, zamontowano płotki zabezpieczające dzieci na chodniku.

W dniu 13 października odbył się III Festyn św. Frtanciszka. tym razem gośćmi festynu było Stowarzyszenie pana Krzysztofa Cwynara, które występami grupy młodych artystów oraz tego świetnego piosenkarza uświetniło festyn.