Biblioteka szkolna
Pracuje w niej p. Elżbieta Haberska
Biblioteka oraz centrum informacji multimedialnej otwarte są:
Poniedziałek nieczynna
Wtorek 8:00 - 12:45
Środa 8:00 - 11:15
Czwartek 8:00 - 11:00
Piątek 8:00 - 12:00
REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy nauczyciele i uczniowie.
2. Jednorazowo możesz wypożyczyć dwie książki na okres dwóch tygodni. Jeżeli nie zdążysz przeczytać książki, okres wypożyczenia możesz przedłużyć u nauczyciela bibliotekarza. Jeżeli przetrzymasz książki nie masz możliwości wypożyczenia kolejnych pozycji do momentu zwrotu zaległych książek.
3. Jeżeli zgubisz lub zniszczysz książkę będziesz musiał ja odkupić lub ofiarować inną (zaakceptowana przez nauczyciela bibliotekarza).
4. Przychodzisz do biblioteki aby wypożyczyć, poczytać lub w skupieniu popracować z książką, więc wszystkich obowiązuje CISZA!
5. Zapisywaniem i odpisywaniem książek zajmuje się nauczyciel bibliotekarz, więc nie ma powodu żebyś ruszał karty czytelników :)
6. Do biblioteki wchodzisz bez jedzenia i picia a plecak zostawiasz przy wejściu.
7. Pamiętaj przed końcem roku szkolnego wszystkie książki z biblioteki szkolnej muszą zostać do niej zwrócone.
8. Konsekwencją nie przestrzegania regulaminu może być wyproszenie z biblioteki lub poinformowanie o niewłaściwym zachowaniu wychowawcy klasy.
Oprócz bogatej w zbiory biblioteki mamy także Centrum multimedialne. Jest
ono wyposażone w cztery nowoczesne stanowiska komputerowe. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy mogą korzystać z komputerów z dostępem do sieci Internet.
"Każda książka jest żywym stworzeniem...
Każda ma duszę i każda ma serce...
Kornel Makuszyński
KILKA SŁÓW OD PANI BIBLIOTEKARKI...
Przełom roku zawsze nastraja nas do podsumowań, a licząc od początku nowego roku szkolnego - czas nam bardzo szybko biegł. Świętowaliśmy w bibliotece kolejne rocznice wydarzeń międzynarodowych i rocznic literackich oraz obchody patrona roku 2012 Janusza Korczaka. Koniec roku przeżywaliśmy w świątecznym już nastroju do czego skłaniały nas Święta Bożego Narodzenia, obchodzone w atmosferze oczekiwań na narodzenie Dzieciątka Jezus,
później celebrowanie rodzinnych spotkań i obdarowywanie się upominkami. Ale teraz nieco cofnijmy się w czasie.
-
- Wrzesień 2012r. kończyliśmy tradycyjnie Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania utworzonym z inicjatywy Polskiego Instytutu Książki. Uczniowie ze starszych klas (IV I V) czytali głośno swoim młodszym kolegom fragmenty wybranych książek.
-
- W październiku obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych, które zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotek Szkolnych. Hasło tegoroczne brzmiało: " Biblioteki Szkolne klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości". Pamiętajmy o tym na co dzień i korzystajmy z tego klucza. Z tej okazji została zainicjowana Kampania Społeczna " Łódzkie czyta", która promowała czytanie jako rodzaj atrakcyjnego spędzania wolnego czasu oraz jako cenne i niezastąpione źródło pozyskiwania wiedzy i informacji. Głównym organizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im,Marszałka J.Piłsudskiego w Łodzi. Wszyscy uczniowie klas IV-V , w ramach tej kampanii, wzięli udział w konkursie "Korespondencja źródłem wiedzy i inspiracji" .
- Na podstawie książek wskazanych dla danej grupy wiekowej i tekstów z nich , zamieszczonych na stronie internetowej organizatora konkursu, uczestnicy mieli napisać list będący odpowiedzią na wybraną korespondencję, która byłaby dla nich inspiracją do napisania własnego tekstu. W październiku rozpoczęliśmy też przygotowania do podsumowania działań biblioteki szkolnej związane z obchodami roku Janusza Korczaka. Klasy II,IV ,V uczestniczyły w spektaklu "Niewielki, niemały król" w teatrze Arlekin, będący autorską adaptacją książki J.Korczaka "Król Maciuś Pierwszy". Ilustracje do spektaklu były tematem szkolnego konkursu plastycznego dla klasy drugiej.
Uczniowie klasy IV i V wzięli udział w szkolnym konkursie "Janusz Korczak - człowiek o gorącym sercu" dot. jego życia, twórczości i działalności społecznej. Celem konkursu było: " włączenie się w obchody Roku Janusza Korczaka " rozwijanie postaw patriotycznych oraz poszerzanie wiedzy młodego pokolenia poprzez przybliżenie życia i twórczości J.Korczaka " kształtowanie szacunku do jego dorobku literackiego " wdrażanie do korzystania z różnorodnych źródeł informacji " rozwijanie i wzmacnianie aktywnego udziału dziecka w życiu wspólnoty klasowej i szkolnej.
W poszczególnych klasach n-l. bibliotekarz przeprowadził pogadanki mające przybliżyć sylwetkę Janusza Korczaka a klasy IV I V przygotowując się do konkursu, poszukiwały informacji w Internecie, na zajęciach w sali komputerowej
-
- Już 20-go listopada ruszyła kolejna kampania społeczna "Nie ma dzieci, są ludzie". Data ta nie jest przypadkową. Wtedy to właśnie obchodzony jest Dzień Praw Dziecka ustanowiony przez ONZ w ramach uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz konwencji o Prawach Dziecka, czyli najważniejszego dokumentu, który obowiązuje niemalże we wszystkich państwach świata. Kampania miała przypominać o tym, że dzieci są pełnoprawnymi obywatelami i przysługują im prawa, które powinny być przestrzegane. Inicjatorem projektu był Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.W akcję włączyły się także media. Nasz szkoła też przyłączyła się do akcji: n-l bibliotekarz przeprowadził pogadanki w klasach o prawach dziecka.Bardzo pomocna okazała się lektura książki Grzegorza Kasdepke
(autora książek dla dzieci) "Mam prawo". Kanwa książki opiera się na zabawnym i pouczającym przykładzie stworzenia szkolnego teatru kukiełkowego, który przygotowuje spektakl właśnie o prawach dziecka. Fragmenty książki były głośno czytane na lekcjach.
-
- Druga połowa grudnia to już przygotowywanie się do Świąt Bożego Narodzenia, Jasełki i klasowych wigilii. Aby świąteczny wystrój szkoły był bardziej uroczysty i pozwolił nam radośnie zakończyć rok, n-l bibliotekarz we współpracy z wychowami klas zorganizował warsztaty plastyczne tworzenia aniołów w technice przestrzennej. Owocem tego był I szkolny konkurs "Anioły, Aniołki, Aniołeczki 2012". Zgromadzone Anioły stały się dekoracją dużej wystawy świątecznej ,obok choinki, na dolnym korytarzu szkoły. Jury konkursu
uznało, że nagrodzeni zostaną wszyscy uczniowie za swój wkład pracy, za wyobraźnię plastyczną i twórczą ekspresję. Sponsorami nagród jest Rada Rodziców.
II SEMESTR
Wielkanoc to najbardziej radosne i rodzinne święto, które niesie z sobą symbole życia i odrodzenia.
Przed Wielkanocą robimy wielkie świąteczne porządki nie tylko po to by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie wymiatamy z mieszkania zimę a wraz z nią wszelkie zło i choroby.
Tydzień przed Wielkanocą to Wielki Tydzień, który zaczyna się Niedzielą Palmową a kończy Wielką Sobotą.
Zawsze jest to dzień radosnego oczekiwania. Koniecznie należy tego dnia poświęcić koszyczek z jedzeniem. Nie może w nim zabraknąć baranka, mięsa i wędlin, chleba, i jajek.
Święconkę je się następnego dnia, po porannej mszy rezurekcyjnej.
Na wielkanocnym stole zawsze króluje jajko symbol życia i narodzenia, towarzyszy temu tradycja robienia kolorowych pisanek i dzielenia się święconym jajkiem, która sięga daleko w przeszłość.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w tradycje wielkanocne i przygotowali ozdobne jajka jako świąteczne dekoracje z kolorowej bibuły, papieru i w technice decoupag?u. Prace były wykonane na warsztatach prowadzonych przez bibliotekę szkolną i złożyły się na dużą wystawę na dolnym korytarzu.
Przesłaniem tej wystawy są życzenia dla całej społeczności szkolnej:
<
" Kiedy Wielka Noc nastanie
życzymy wszystkim na Zmartwychwstanie
dużo szczęścia i radości,
które niechaj zawsze gości,
w dobrym sercu, jasnej duszy
i niech wszystkie żale zagłuszy".
Więcej zdjęć do obejrzenia w naszej galerii
Wiosenny kwiecień...
Kwiecień to miesiąc bogaty w obchody, uroczystości i spotkania związane z książką a biblioteka szkolna postanowiła jak co roku zaakcentować te zdarzenia.
2 kwietnia b.r.
obchodziliśmy już 208 rocznicę urodzin Hansa Chrystiana Andersena- największego pisarza baśni dla dzieci. W tym właśnie dniu na jego cześć obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci". Biblioteka szkolna zaprosiła wszystkie młodsze dzieci na spotkanie z baśniową przygodą. Również na lekcjach w kl.I-III, odbyło się głośne czytanie fragmentów wybranych baśni a dzieci zapoznały się z życiem i twórczością pana Andersena.
Odbył się również konkurs plastyczny pod hasłem "Ilustracja do mojej ulubionej baśni". Udział wzięło 38 uczniów a 20 zostało nagrodzonych i wyróżnionych.
19 kwietnia b.r. kl.V, pod opieką n-l. bibliotekarza udała się do Muzeum Książki Artystycznej, jedynej takiej instytucji w Polsce, które zostało powołane dożycia przez prywatną fundację Jadwigi i Jana Tryznów. Mieści się ona w ponad stuletniej wilii fabrykanta bawełny - Henryka Grohmana, na Księżym Młynie w Łodzi, przy ul.ks.Tymienieckiego 24.
W muzeum odbywa się nieustannie kontynuacja działalności kulturalnej byłego jej właściciela i mecenasa sztuki.
Książka artystyczna może być malowana, rzeźbiona, może być to forma tworzona w przestrzeni.Tekst nie musi wyrażać konkretnych treści, książka artystyczna może być zabawą z liter, może być pięknym graficznym opracowaniem krótkiego tekstu literackiego, obiektem artystycznym. Muzeum jest więc miejscem gromadzenia i promocji polskiej książki artystycznej (kolekcje, wystawy, projekty tematyczne). Jest biblioteką wiedzy o historii książki i jej przyszłości ( książki o książkach). Muzeum jest więc także placówką edukacyjną. Jest zarazem wydawnictwem artystycznym hołdującym idei "korespondencji" sztuk w dziedzinie książki - Correspondance des Art.( w skrócie mówimy o książkach CdA). A jeżeli jest to także wydawnictwo, to jest także warsztatem poligraficznym gdzie zgromadzone są stare
zabytkowe maszyny i urządzenia introligatorskie oraz urządzenia do ręcznego czerpania papieru - w pełni sprawne do dziś. Muzeum posiada bogatą kolekcję czcionek i kaszt zecerskich, matryc do produkcji czcionek, maszyn i urządzeń odlewniczych. Są one nie tylko wystawienniczym eksponatem, ale służą właśnie do realizacji książek Wydawnictwa Correspondance des Art. (CdA)
To magiczne miejsce zrobiło na wszystkich uczestnikach wycieczki, ogromne wrażenie, które się jeszcze dopełniło osobistym spotkaniem z Pania Jadwigą i Panem Januszem Tryzno - fundatorami muzeum. Wywiad z p.Jadwigą przeprowadziły - Wiktoria Piestrzeniewicz i Julka Rosik z zespołu dziennikarzy .Pan Janusz oprowadził nas po swoim królestwie - zabytkowym warsztacie introligatorskim, bardzo ciekawie opowiadając o historii druku i wyjaśniając zasady pracy maszyn oraz pracy na stanowisku zecera. Tego dnia staliśmy się bogatsi o nowe doświadczenia i na pewno tam wrócimy - może już w Noc Muzeów, jaka odbędzie się w Łodzi 15 maja b.r.
23 kwietnia obchodziliśmy" Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich" - w klasach IV-V, n-l bibliotekarz rozmawiał z uczniami na lekcji o prawach autorskich, wyjaśniając im istotę pojęcia "prawo autorskie".
25 kwietnia - z inicjatywy i współpracy n-l bibliotekarza i n-.l nauczania zintegrowanego z kl.II P.Ilony Smorędy - w naszej szkole odbył się III Szklony Konkurs Recytatorski "Wesołe wierszyki" do tekstów wierszy naszych poetów z kanonu literatury dla dzieci. Udział wzięło 36 uczniów a nagrodzonych zostało 20.
W dniu 30 kwietnia zostały rozdane nagrody książkowe i przybory plastyczne ( kredki, mazaki i ołówki z gumką ) wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym w dwóch konkursach uczniom.
Sponsorami nagród była Rada Rodziców przy SP nr 61 w Łodzi, za co gorąco dziękują n-le organizatorzy. Klasa II wyróżniła się szczególnie włączając się do wykonania okolicznościowej dekoracji pod kierunkiem n-l bibliotekarza.